Rekonštrukcia opevnenia Trenčianskeho hradu

Vladimir Gábor

Info

Trenčín investuje 300 000 eur do rekonštrukcie histórickej časti mestského opevnenia

Mesto Trenčín oznámilo ambiciózny plán zrekonštruovať južnú časť svojho historického opevnenia. Informuje o tom TASR.

Investícia vo výške 300 000 eur bude zameraná na obnovu múrov, statické zabezpečenie a konzerváciu. Toto dôležité historické miesto, ktoré nám pripomína bohatú minulosť nášho mesta zároveň významne prispeje k posilneniu úlohy Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2026.

Rekonštrukcia múru mestského opevnenia prinesie rad významných zlepšení, ktoré budú mať pozitívny vplyv aj na turizmus v našom regióne. Jedným z hlavných cieľov je obnovenie a doplnenie kamenného muriva, odstránenie náletovej zelene a trhlín stien hĺbkovým škárovaním. Tieto práce budú vykonané s maximálnou starostlivosťou a rešpektom voči histórii tohto miesta.

Okrem toho bude zabezpečená dlhodobá ochrana koruny sanovaného muriva a obnova historických omietok a kamenných článkov. Tieto kroky pomôžu zachovať autenticitu a krásu tohto historického miesta pre súčasné aj budúce generácie.

Výsledkom teda bude nielen zabezpečenie dlhodobej ochrany tohto historického miesta, ale tiež zvýšenie jeho atraktivity pre turistov. Tí budú mať možnosť znovu sa pri prechádzkach po areáli hradu ponoriť do atmosféry minulosti a zažiť tak na chvíľu pocity, ktoré mali kedysi pôvodní obyvatelia hradu.

Vzhľadom na blížiacu sa rolu Trenčína ako Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2026 má táto investícia ďalší synergický efekt. Trenčín sa chystá privítať návštevníkov z celého sveta, ktorí budú mať príležitosť objaviť bohatú kultúru, históriu a kúzlo nášho mesta. Rekonštrukcia múru opevnenia bude slúžiť ako dôležitý symbol nášho záväzku k zachovaniu a posilneniu kultúrneho dedičstva a zvýšeniu atraktivity Trenčína ako turistického cieľa.

#Trenčín

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.