Stavebný materiál na sklade za polovicu ceny, cement a malta drahšie ako vlani

Vladimir Gábor

Info

Súčasná situácia na trhu s nehnuteľnosťami je na strane stavebných materiálov veľmi špecifická.

Ceny niektorých z nich sú dnes nižšie než v rovnakom čase minulého roku. Celková situácia však nie je taká ružová, ale skôr rozporuplná. Kým stavebné materiály z ocele a dreva zlacneli, náklady na prácu a úvery výrazne stúpli.

Informoval o tom Denník E: Železnú tyč kúpite za 4 eurá, vlani stála 8. Zlacnelo aj rezivo a OSB dosky, ale za cement aj maltu si priplatíte

Čo to znamená v praxi?

Majitelia stavebnín potvrdzujú, že ceny niektorých materiálov sú nižšie než vlani v tom istom období. To sa najviac týka dreva a ocele, čiže základných stavebných materiálov.

Klesajúce ceny mnohých materiálov by mohli byť pre vás úľavou ak idete stavať dom. Materiály sú však len jedným z nákladov na výstavbu domu. Narastajúce náklady na prácu a úvery znamenajú, že celková cena stavebného projektu môže byť stále neúmerná.

Dopyt po nových domoch je kvôli vysokým úrokovým sadzbám stále nízky.

Zatiaľ čo ceny nehnuteľností v určitých oblastiach rastú pomaly, stavebný priemysel spomaľuje kvôli vysokým cenám. Investori a klienti na prenájom si už nemôžu dovoliť byty tak často, čo znamená, že dopyt po takýchto projektov klesá. Ľudia čakajú, kým sa situácia zlepší alebo kým si môžu dovoliť robiť investície do vlastného bytu či domu.

Nižší dopyt po remeselníkov znamená že sú voľnejší, avšak samotné ceny rekonštrukcie, alebo novostavieb klesnúť nemusia.

Kríza v stavebnom priemysle ako problém však stále pretrváva. Aj keď majitelia firiem prepúšťajú zamestnancov, tí ktorí zostávajú stále nemajú dosť práce.

#Ceny nehnuteľností

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.

Vložiť komentár