Môžem si kúpiť lúku pod lesom a postaviť tam mobilný dom?

Vladimir Gábor

Kúpa

Na to je jednoznačná odpoveď – áno aj nie. 🙂

Znie to ako dobrý plán – odľahlá, vyvýšená lúka, najlepšie pod lesom, s výhľadom na dolinu. A ideálne ešte pri jazere. Žiadni susedia na okolí, ticho, kľud, pohoda. Idylka, ktorú počúvam z úst mnohých klientov, keď sa zasnívajú o tom, ako by radi “vypli” v lone prírody.

Stačí štvorkolka a aby tam aspoň poľná cesta viedla. Voda sa dá priniesť so sebou. Akú-takú elektrinu zabezpečia solárne kolektory, v minimalistickej verzii pre skromných postačí väčšia autobatéria. WC sa dá kúpiť chemické, alebo les je neďaleko…

A hlavne – nestojí to celý majetok ako napríklad stavba rodinného domu, alebo kompletná chata aspoň s elektrinou.

Je možné postaviť mobilný dom hocikde?

Slovenská legislatíva v tejto oblasti nie je dostatočne rozvinutá. V princípe však platí, že postaviť hocičo hocikde nie je možné. Zároveň však platí, čo nie je zakázané, je povolené… a teraz vyznajte sa v tom.

Do hry vstupuje veľa faktorov. Aké sú to?

Karavan, alebo mobilný dom?

Je rozdiel medzi karavanom, v ktorom sa dá bývať, ale je súčasne aj cestným dopravným prostriedkom. Ak ho niekam odparkujete aj na dlhšie obdobie, nikto to nemusí riešiť. Zvlášť ak ste pripravený pri prvých náznakoch problémov preparkovať.

Stačí však neprajný sused ktorý zdokumentuje, že sa nejedná o dočasné parkovanie, ale o dlhodobé bývanie s napojením na elektrinu a bude vás vláčiť po úradoch donekonečna.

Mobilný dom pripevnený na podvozku s kolesami, ktorý slúži len na prevoz do cieľa a nie na časté premiestňovanie – môže byť problém. Zvlášť ak k nemu pristavíte terasu a prístrešok… tu len tak nezdvihnete kotvy a nepremiestnite sa inde.

Mobilný dom – ako bývať tam, kde to nie je povolené?

Niekde v pozadí úmyslu postaviť mobilný dom je tiež túžba obísť náročné schvaľovacie procesy pre stavbu budovy – územné konanie, stavebné konanie, kolaudačné rozhodnutie.

A tiež túžba bývať na mieste (či už len cez víkendy, alebo dlhodobo) kde to inak bežne nikto nerobí, resp. na mieste, kde by úrady nikdy nepovolili postaviť ani chatu.

Z informačne nabitého článku K právnej povahe mobilných domov, ktorý dokumentuje niekoľko rokov sa ťahajúci podobný prípad, vyplýva, že dáva zmysel, aby pri mobilných domoch prebehli aspoň prvé fázy povoľovacieho procesu.

Mobilný dom postavený na roli, či lúke totiž mení pôvodne zamýšľaný charakter územia, vzniknú tam odstavné plochy, budú sa robiť terénne úpravy. Dochádza k stretu so “starostlivosťou o životné prostredie vrátane architektonických a urbanistických hodnôt v území”.

Mobilný dom teda nie je len “krabica” len tak niekde odložená na zemi, ktorá nič neovplyvňuje a preto by nemuselo nikoho zaujímať, čo mám ja položené na svojej (alebo prenajatej) lúke, alebo poli.

Ak má byť mobilný dom postavený mimo lokality určenej na individuálnu bytovú výstavbu, k stavebnému povoleniu sa vyžaduje samostatné územné konanie a ak je pozemok klasifikovaný ako orná pôda, je potrebný aj súhlas pozemkového úradu s vyňatím poľnohospodárskej pôdy z pôdneho fondu.

Ak je teda úmyslom hlavne obísť legislatívu, sme na šikmej ploche.

Ako postupovať?

Tu je niekoľko rád, na čo si dať pozor.

  • Ak pozemok ešte nemáte, vyberajte ho práve s týmto zreteľom. Podmienky kúpy sa dajú nastaviť tak, aby ste zaplatili až potom ako budete mať istotu, že na ňom mobilný dom postaviť môžete. Ako sa to robí? Oslovte skúseného realitného makléra, každý prípad je iný.
  • Ak už pozemok máte vybraný, zistite či má kataster schválený územný plán. Ak áno, preverte či je na danej parcele povolený zámer, ktorý máte. Vyžiadajte si územno-plánovaciu informáciu od obce, alebo stavebného úradu.
  • Ak územný plán neexistuje, pripravte si projekt/zámer a požiadajte o vyjadrenie – nakreslite ako bude domček vyzerať, na akej parcele ho chcete umiestniť a na aké siete napojiť. Ako bude riešený odpad, zásah do územia…. všetko čo by mohlo obecný, alebo stavebnú úrad zaujímať pri posudzovaní vašich plánov. Dohodnite si schôdzku, diskutujte o vašom zámere a z celkovej situácie vycítite, či má vôbec zmysel sa na danej parcele o niečo také pokúšať.

Záver

Videl som inzerát, ktorý lákal na krásny, zmontovaný drevený tinyhouse, s fotovoltikou, kozubom, celou presklenou jednou stenou a nádherným výhľadom na lúku. Romantika za príťažlivých 35000,-€ vrátane obrovského pozemku – lúky.

Bola to však čierna stavba.

Kúpa takej nehnuteľnosti je šialenstvo. Ak sa ani súčasnému majiteľovi nepodarilo stavbu legalizovať, s najväčšou pravdepodobnosťou sa to nepodarí ani novému vlastníkovi.

Prípadného kupcu, ktorý si nehnuteľnosť dostatočne nepreverí, alebo nemá pri sebe skúseného realitného makléra, môžu čakať len problémy.

#Mobilné domy

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.

Vložiť komentár