Využite priestor v 1-izbovom byte lepšie pomocou týchto osvedčených trikov

Vladimir Gábor

Tipy

Cítite sa vo svojom jednoizbovom byte stiesnene?

Môže to byť ťažké ak máte priestor obmedzený, mám však pre vás niekoľko trikov, ktoré vám pomôžu lepšie využiť plochu vášho bytu.

Či už potrebujete viac priestoru na prácu alebo zábavu, tieto nápady zabezpečia, že aj pri malej obytnej ploche napríklad 35 m2 bude každý kút vášho bytu dobre využitý. Ako na to?

Vertikálny priestor

Steny bytu obvykle nevyužívame úplne.

Výsuvná/skladacia posteľ na stenu

Zväčšiť úložný  priestoru v 1-izbovom byte sa dá veľmi jednoducho, stačí inštalovať poličky alebo skrinky na steny a získať tak ďalší priestor na uskladnenie vecí. Takto získaný vertikálny úložný priestor je ideálny na knihy, rastliny a iné dekoratívne predmety.

Využitie stien vám uvoľní aj podlahu v byte, ak ste mali doteraz veci na zemi, a to urobí priestor vizuálne väčším a príjemnejším na bývanie.

Použiť tiež môžete nástenný organizér, aby ste mali často používané predmety, ako napríklad náradie v kuchyni, alebo kľúče a tašky pri vstupných dverách na dosah.

Zaveste predmety na zadnú stranu dverí: Nainštalujte háčiky alebo organizéry nad dverami na uloženie predmetov, ako sú topánky, tašky alebo uteráky.

Pozor však aj na negatíva! Ak máte príliš mnoho poličiek, nakoniec môže byť aj tak pôsobiť stiesnene a evokovať pocit, že je preplnený.

Okrem toho na poličky sadá prach a teda ho budete musieť častejšie utierať. Ďalšou nevýhodou je, že steny plné políc regálov môžu brániť v prirodzenom prúde vzduchu, čo môže udržiavať vlhkosť a v tej sa následne rady tvoria plesne.

Ak nemáte žiadnu pivnicu, a potrebujete v jednoizbovom byte niekam umiestniť bicykel použite nástenný stojan uvoľníte tak cenné miesto na podlahe.

Miesto pod posteľou

Priestor pod posteľou je ďalšia príležitosť na riešenie nedostatku úložného miesta vo vašom jednoizbáku. Môže byť ideálny pre ukladanie sezónnych odevov, obuvi alebo iných vecí, ktoré tak často nevyberáte..

Šikovné inštalovanie úložných boxov alebo zásuviek pod posteľou môže poskytnúť dostatočný priestor na odkladanie vecí. Táto jednoduchá úprava môže pomôcť udržať dom v poriadku a zlepšiť organizáciu Vašich vecí. Preto neváhajte a výhody priestoru pod posteľou využite naplno.

Nevyužitý priestor v šatníku

Priestor v skrini možno optimalizovať inštaláciou ďalších políc alebo závesného organizéra.ˇNiekedy totiž skriňa nie je celkom efektívne využitá.  To môže pomôcť maximalizovať jej využitie a poskytnúť vám ďalší úložný priestor.

Multifunkčný nábytok

Multifunkčný nábytok by mohol byť odpoveďou na vaše problémy v malom byte.

Rozkladacie pohovky a otomany či taburetky s úložným priestorom sú skvelými príkladmi dvojúčelového kusu nábytku, ktorý môže slúžiť ako pohodlné sedenie aj ako miesto na uloženie ďalších prikrývok, vankúšov alebo iných predmetov

Rozkladacia pohovka môže cez deň slúžiť pre pohodlné sedenie a v noci ako posteľ. Mala by mať pevnejšiu konštrukciu, pretože dennodenné rozkladanie jej môže dať zabrať.

Dávajte teda pozor a vyberajte takú rozkladaciu pohovku aby vydržala veľa a nemuseli ste ju o pol roka vymieňať, lebo bude celá rozheganá.

Posteľ sa však dá vyriešiť aj inak. Existujú postele, ktoré sa na jednej strane zdvihnú a oprú o stenu – sklápacie, alebo aj sklopné postele. Niektoré drží len systém strún (Murphyho posteľ), a iné majú háčiky, ktorými sa musia uchytiť, aby bezpečne držali.

Toto je teda ďalšia možnosť, ktorá vám pomôže maximalizovať priestor v byte – keď sa nepoužíva, dá sa ľahko schovať, čím sa uvoľní cenný priestor na podlahe.

Nástenný skladací stôl je niečo podobné. Keď sa nepoužíva, dá sa ľahko zložiť, čím sa uvoľní cenný priestor na podlahe a základná konštrukcia môže slúžiť aj ako polička na stene.

Zásuvný konferenčný stolík tiež poskytuje takú variabilitu, že aj v 1 izbovom byte budete mať dostatok priestoru. Ak ste doma sami, postačí Vám zložený, ak treba veľa priestoru na občerstvenie návštevy, alebo rozloženie spoločenskej hry – vysuniete ďalšie časti ako matriošku a zábava sa môže začať.

Skladací jedálenský stôl vrátane skladacích (sklápacích) stoličiek sa dá ľahko zložiť, keď sa nepoužíva, čím sa uvoľní cenný priestor v byte. K dispozícii je mnoho rôznych typov skladacích jedálenských stolov vrátane stolov na stenu a stolov so spadnutým listom.

Kuchyňa a kúpeľňa

Priestor v kuchyni možno optimalizovať inštaláciou ďalších políc alebo skriniek. To môže pomôcť maximalizovať využitie kuchynského priestoru a poskytnúť ďalší úložný priestor pre kuchynské spotrebiče a náčinie.

Efektívne sa dá aj zariadiť vhodnými spotrebičmi: kompaktná práčka, mikrovlnka kombinovaná s konvektomatom, alebo grilom, práčka so sušičkou, alebo čokoľvek viacúčelové. Umývačka riadu síce môže byť aj v úzkom prevedení, ale naozaj ju v jednoizbáku, v ktorom väčšinou žijete sami, alebo maximálne dvaja potrebujete?

Oddeľte priestory

Vytvorte si oddelené sekcie na spanie, prácu a odpočinok, ak je to možné.

Na rozdelenie miestnosti môžete použiť napríklad policu na knihy alebo estetický záves, zástenu, alebo aj väčšie umelecké dielo

Má to niekoľko psychologických výhod a môže to tiež prispieť k lepšiemu užívaniu malého jednoizbového bytu, alebo garzónky.

  1. Oddelenie priestorov umožňuje jasne definovať rôzne účely každého priestoru. Napríklad, môže sa oddeliť spálňa od pracovnej oblasti alebo obývacia časť od kuchyne. To zabezpečuje, že každý priestor má svoju funkciu a pomáha vytvoriť jasné hranice medzi časom na prácu a časom na oddych.
  2. Môže to tiež pomôcť zlepšiť organizáciu a účinnosť v každej oblasti. Ak máte oddelený priestor na prácu, môžete sa ľahšie sústrediť na svoje povinnosti bez toho, aby vás rozptyľovali rôzne iné úlohy. Podobne, ak máte oddelenú spálňu, môžete sa ľahšie uvoľniť a oddýchnuť si, keďže tento priestor bude vyhradený len pre spánok. Vaše telo si to zapamätá a lepšie sa Vám bude zaspávať.

Oddelené priestory v malom byte pomáhajú vytvárať jasné hranice medzi rôznymi aktivitami a priestormi a zlepšujú organizáciu.

Farby, osvetlenie a zrkadlá

Zrkadlový nábytok v jednoizbovom byte

V 1-izbovom byte môžete použiť svetlé farby ako bielu, svetložltú, aby ste priestor opticky zväčšili. Prirodzené svetlo z okien rozjasní váš byt, no ak nie je dostatočné, môžete použiť doplnkové osvetlenie. Mali by ste sa vyhnúť tmavým farbám, pretože zmenšujú miestnosť a robia ju temnejšou.

Menej nábytku znamená viac priestoru, a dekorácie s textúrou vytvoria pocit vzdušnosti.

Zrkadlá a iné reflexné povrchy môžu byť vynikajúcim spôsobom, ako zväčšiť malý priestor. Odrážaním svetla a vytváraním ilúzie hĺbky môžu pomôcť otvoriť miestnosť a dodať jej pocit väčšieho priestoru.

Tu je niekoľko nápadov na použitie zrkadiel a iných reflexných povrchov vo vašom jednoizbovom byte:

  1. Veľké zrkadlo na jednej stene môže vytvoriť ilúziu hĺbky a zväčšiť miestnosť. Toto funguje obzvlášť dobre, ak je zrkadlo oproti oknu, pretože bude odrážať prirodzené svetlo a rozjasní priestor.
  2. Zrkadlový nábytok, napríklad zrkadlový konferenčný stolík alebo zrkadlový príručný stolík, môže pomôcť odrážať svetlo a vytvoriť ilúziu väčšieho priestoru. Môže tiež dodať vášmu bytu šmrnc.
  3. Použite na stenu za kuchynskou linkou zrkadlové pozadie: pomôže odrážať svetlo. Priestor bude pôsobiť otvorenejšie a vzdušnejšie.

Ale zase pozor! Nevyužívajte všetky nápady naraz. Nieže všetko oblepíte zrkadlami! Mohlo by sa vám stať, že sa v noci vyberiete na toaletu, ale rozospatý, v byte plnom zrkadiel stratíte orientáciu a už netrafíte späť do postele. 🙂

To isté platí pre preplnené steny policami, regálmi, alebo boxy a krabice pohádzané v každom voľnom priestore kde sa dá.

Niekedy menej býva viac.

Podvedomé vnímanie priestoru a vzdušnosti  v prázdnejšom jednoizbáku má na vašu psychiku blahodárnejší vplyv než všetky tie poodkladané veci, ktoré ste už možno niekoľko rokov ani nepotrebovali.

Skôr než teda budete pribíjať nové poličky, preberte všetky veci a zbavte sa minulosti. Nedajte na nutkanie “čo keď to raz budem potrebovať”…

Moja záverečná rada pre lepšie využitie priestoru v 1-izbovom byte znie: Minimalizujte.

Povyhadzujte všetky veci, ktoré nepotrebujete a nepoužívate.

Vaša vnútorná pohoda je dôležitejšia.

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.