Na čo si pri kúpe domu dať pozor

Vladimir Gábor

Kúpa, Tipy

Lokalita, lokalita, lokalita

Jedným z najdôležitejších aspektov je lokalita.

Je dobré stráviť na mieste určitý čas, nielen počas obhliadky, ale aj v rôznych denných hodinách. Týmto spôsobom si môžete všimnúť, či vás niečo nevyruší. Napríklad hluk z okolia, ako doprava alebo ruch z priemyselných zón, môže výrazne ovplyvniť váš každodenný život.

V blízkosti bývalých družstiev, dnes poľnohospodárskych podnikov Vám môžu prekážať pachy v okolí. Na druhej strane z osobnej skúsenosti môžem potvrdiť, že ak sa to nedeje každodenne, občasné sezónne zápachy sa dajú pochopiť a zvyknúť si na ne. V takom prípade to potom prakticky nijako nevyplýva na kvalitu života.

Okrem toho široké okolie vášho domu je tiež dôležité. Ak sa rozhodnete bývať v kotline, mali by ste mať na pamäti, že slnko tam môže neskôr vychádzať a skôr zapadať. Táto geografická poloha môže mať vplyv na množstvo svetla, ktoré dostanete vo vašom dome. Tiež to môže znamenať, že v kotline môže byť chladnejšie ako v iných oblastiach a menej slnečných dní.

Susedia

Okrem vnútorných a vonkajších parametrov nehnuteľnosti, by ste mali zvážiť aj okolité prostredie a susedstvo. Aj keď osobné stretnutie so susedmi nemusí byť vždy možné alebo pohodlné, existujú iné spôsoby, ako získať predstavu o susedoch a o tom, aké je žiť v danej lokalite.

Začnite tým, že si všímajte celkový stav a atmosféru okolia. Sú ulice čisté a udržiavané? Ako vyzerajú okolité domy? Sú dobre udržiavané alebo zanedbané? Toto môže byť dôležitým indikátorom spoločenskej súdržnosti a prideľovania zdrojov v komunite.

Pozorujte aj to, ako susedia interagujú medzi sebou. Ak vidíte ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú alebo sa zdravia, môže to naznačovať priateľské a podporné prostredie. Naopak, ak panuje ticho a ľudia sa vyhýbajú kontaktu, môže to byť signálom odlišného sociálneho dynamizmu.

Zvážte tiež hladinu hluku a aktivity v okolí. Je tam veľa hluku z ulice alebo sú to skôr tiché rezidenčné ulice? Aké sú miestne zariadenia ako parky, obchody alebo reštaurácie? Sú ľahko dostupné a dobre udržiavané? Tieto aspekty môžu ovplyvniť váš každodenný život v novom dome.

Nakoniec, skúste zistiť viac o bezpečnosti oblasti. Aké sú miestne policajné štatistiky? Tieto informácie môžete nájsť online alebo sa opýtať miestneho policajného oddelenia.

Hoci priamy kontakt so susedmi môže poskytnúť najpresnejší obraz o živote v danej lokalite, aj pozorovaním a výskumom môžete získať cenné informácie, ktoré vám pomôžu urobiť informované rozhodnutie o kúpe domu.

Územný plán – nevyrastie vedľa Vás priemyselná oblasť?

Najskôr je dôležité overiť si, či v blízkosti plánovaného domova nie sú naplánované žiadne priemyselné zóny alebo iné objekty, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť kvalitu bývania. Predstavte si pokojný život v domove vašich snov, ktorý je náhle narušený výstavbou veľkého priemyselného parku. Nielenže by to mohlo mať nepriaznivý vplyv na kvalitu ovzdušia a hlučnosť v okolí, ale môže to viesť aj k poklesu hodnoty vašej nehnuteľnosti.

Na druhej strane, územný plán môže priniesť aj pozitívne správy. Ak je v pláne vývoj zelenej infraštruktúry, ako sú parky, detské ihriská či rekreačné zóny, môže to výrazne zvýšiť atraktivitu oblasti. Zelené plochy prispievajú nielen k estetike prostredia, ale aj k zlepšeniu kvality života, poskytujú priestor pre relax a sú dôležité pre rodiny s deťmi. Navyše, zvyšujú hodnotu nehnuteľností v okolí a môžu byť zárukou príjemnejšieho a zdravšieho životného prostredia.

Strecha, kúrenie a čo je pod povrchom

Jedným z najdôležitejších faktorov, na ktorý by ste mali dať pozor, je technický stav drahých súčastí domu.

Strecha je jedným z najdôležitejších komponentov vášho domu. Je ako ochranný štít pred poveternostnými vplyvmi a vlhkosťou, podobne ako helma chráni hlavu pred nebezpečím. Pri prehliadke potrebujete pozorne skontrolovať jej stav. Hľadajte praskliny, chýbajúce škridly alebo iné poškodenia. Stará a zlá strecha môže spôsobiť úniky a vlhké miestnosti v dome, čo môže viesť k ďalším problémom, ako je plesňová infekcia alebo energetické straty.

Ďalším dôležitým aspektom je kúrenie a chladenie. Skontrolujte stav kúrenia a klimatizácie a zistite, aké sú ich energetické nároky. Zastaralé systémy kúrenia môžu byť nákladné na prevádzku a môžu vyžadovať drahé opravy. Kúrenie a klimatizácia môžu byť teda meradlami celkovej pohodovej atmosféry vo vašom dome, ktorá závisí od ich spoľahlivosti a efektívnosti.

Okrem strechy a kúrenia je dôležité zvážiť aj technický stav iných dôležitých súčastí domu, ako sú elektrická inštalácia, vodoinštalácie a izolácia. Zisťujte, či neexistujú žiadne známky problémov, ako sú úniky vody, elektrické poruchy alebo tepelné straty.

Toto všetko sú veci na ktoré je ideálne prizvať si odborníka, ktorý sa v danej problematike vyzná a pomôže Vám posúdiť, či budete môcť v dome pokojne bývať, alebo ešte predtým musíte investovať do rekonštrukcie.

Drobnosti, na ktorých záleží

Nezostaňte však len pri veľkých veciach. Dôležité sú aj drobnosti napríklad stav žalúzií. Hoci môžu vyzerať pekne, po ich vysunutí sa môžu ukázať ako poškodené a nutné na výmenu. Netvrdím, že je to dôvod prečo nehnuteľnosť odmietnuť, ale počítať s tým musíte – asi to budete chcieť dať do poriadku.

Okná sú ďalším kritickým aspektom. Môžu byť zaseknuté, kovanie nemusí dobre fungovať.

Stav stien a povrchov v dome – odbité rohy, špinavé steny a prasknutá alebo odbitá dlažba si tiež vypýtajú svoju daň.

Nezabudnite skontrolovať aj kúpeľňu. Plesnivé rohy môžu byť znakom problémov s vlhkosťou a môžu spôsobiť zdravotné problémy. Je dôležité zistiť, čo spôsobuje plesne a čo je potrebné pre ich odstránenie a riešenie vlhkostných problémov.

Drobné detaily, ako nefunkčné zásuvky, môžu naznačovať väčšie problémy, ako sú chyby v elektrických rozvodoch.

Ak ste si v inzercii prečítali, že dom má kamerový systém a poplašné zariadenie – nechajte si ich predviesť. Osobne sa nám stalo, že sme toto podcenili a po prevzatí domu sme zistili, že nič z toho nefunguje. Overte si teda či sú tieto systémy funkčné a ako sa ovládajú.

Vírivka, alebo sauna – sú súčasťou nehnuteľnosti? Môžu byť skvelým prídavkom do vášho domova, ale iba ak sú v dobrom stave a funkčné. Skontrolujte, či vírivka netečie a či všetky jej funkcie pracujú správne. Pokazená sauna môže tiež vyžadovať drahšiu opravu, takže je dôležité vedieť o jej stave pred kúpou.

Všetky takéto nadštandardné hračky v dome sú fajn, ale kazia sa a majitelia často nevenujú pozornosť ich údržbe. Aby sa vám teda očakávaný luxus, nestal nakoniec príťažou.

Preto sa vždy odporúča dôkladne preskúmať všetky aspekty nehnuteľnosti pred podpísaním kúpnej zmluvy, ale ani na tom nemusíte lámať samotnú kúpu – je to priestor na rokovanie o zľave.

Celkovo je dôležité byť dôkladný pri prehliadaní domu a zistiť všetky tieto detaily, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam a po kúpe si zabezpečili dom tak, aby ste sa v ňom cítili pohodlne a dobre.

Zanedbanie všetkých týchto zásadných vecí a aj detailov vás v konečnom dôsledku môže vyjsť draho. Ak sa rozhodnete sa pre lacnejšiu nehnuteľnosť kvôli financiám a zavrhnete drahšiu, ale v lepšom stave, neskôr môžete zistiť, že vás tá lacnejšia vyšla drahšie, práve kvôli opravám a rekonštrukcii.

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.

Vložiť komentár