Prečo spoliehať sa na maklérovu databázu klientov nemusí byť najlepší krok

Vladimir Gábor

Predaj, Info

Mýtus o tajomnom zozname klientov: Pravda a fikcia

Stretávam sa medzi klientami s predpokladom, že realitní makléri majú niekde u seba v zásuvke uloženú veľkú databázu záujemcov o nehnuteľnosti, ktorým stačí zavolať a ponúknuť im nehnuteľnosť.

Je to pravda? Áno aj nie.

Táto téma sa najčastejšie objaví ak klient:

  • chce predať nehnuteľnosť, ale nechce ju inzerovať,
  • chce predať nehnuteľnosť, ale nechce ju poskytnúť maklérovi na exkluzívny/výhradný predaj
  • myslí si, že to podstatné na predaji nehnuteľnosti je nájsť klienta, a to si predsa dokáže nájsť aj sám

Úloha makléra je viac o prehľade na trhu, marketingu, komunikácii, vyjednávaní, manažovaní celej transakcie než o magickom spojení ponuky a dopytu.

Predstava, že realitný maklér je niekto, kto má rozsiahlu sieť klientov pripravených konať je mimo.

Predávajúci by nemali spoliehať len na klientov maklérov a mali by využiť aj iné možnosti, ako je verejná inzercia alebo alternatívne spôsoby predaja.

Trh s nehnuteľnosťami je zložitá a neustále sa vyvíjajúca aréna, kde vzájomné pôsobenie medzi kupujúcimi, predávajúcimi a maklérmi vytvára dynamické prostredie.

Táto perspektíva vedie mnohých predávajúcich k presvedčeniu, že jednoduchá ústna dohoda s maklérom povedie k rýchlemu a výnosnému predaju, pričom sa obídu bez potreby inzercie alebo exkluzívnych zmlúv.

To sa môže stať, avšak len s veľkou dávkou šťastia.

Význam verejnej inzercie v pri predaji

Drvivá väčšina obchodov prebieha štandardne – zmluva s maklérom, príprava na predaj, predstavenie nehnuteľnosti na trhu, vyhodnotenie ponúk a dotiahnutie zmlúv až dokonca.

Realitný trh je v prvom rade trhom verejným. Inzertné portály ponúkajú širokú paletu možností pre potenciálnych kupcov a predávajúcich. Sú navrhnuté tak, aby spájali dopyt s ponukou efektívnejšie, než to dokáže individuálny maklér so svojou obmedzenou databázou kontaktov.

Áno, istý objem aktívnych záujemcov maklér má – sú to ľudia z posledných obhliadok, alebo tí, ktorí sa informovali na niektorú z jeho zverejnených ponúk. Každým uplynutým týždňom sa však aktuálnosť týchto kandidátov znižuje, pretože oni stále hľadajú, a už aj mohli niečo kúpiť

Ak maklér nadviazal kontakt s potenciálnym kupujúcim pred dvoma alebo tromi mesiacmi, je veľká pravdepodobnosť, že tento kupujúci už uskutočnil nákup.

Minimálne je otázne aký zmysel sa má spoliehať len na tých pár záujemcov, ktorých maklér pozná – predsa čím väčšia publicita ponuky na cieľovú skupinu, tým výhodnejší a rýchlejší predaj.

Maximalizácia viditeľnosti: Kľúč k úspešnému predaju

Zviditeľnenie ponuky je kľúčové. Väčšina potenciálnych kupujúcich začína svoje vyhľadávanie nehnuteľností online, pričom si prezerá ponuky na rôznych webových stránkach. Práve na týchto platformách musí byť vaša nehnuteľnosť viditeľná. Ak sa spoliehate len na databázu súkromných klientov makléra, môžete prísť o väčšiu skupinu potenciálnych kupujúcich, z ktorých mnohí aktívne hľadajú nehnuteľnosti, ako je tá vaša.

A ktorí, keby sa u vás v nehnuteľnosti stretli naraz, by si možno za ňu radi aj priplatili.

Ak chcete maximalizovať potenciál predaja vašej nehnuteľnosti, zvážte vyvážený prístup. Najmite si realitného makléra pre jeho odborné znalosti a možno aj sieť klientov, ale trvajte aj na komplexnej marketingovej stratégii, ktorá zahŕňa uvedenie vašej nehnuteľnosti na populárnych realitných platformách.

Týmto spôsobom sa nespoliehate len na obmedzenú databázu klientov, ale využijete obrovský svet online záujemcov o nehnuteľnosti.

Je správne klásť si otázky:

  • Ako bude moja nehnuteľnosť propagovaná?
  • Aké platformy budete používať?
  • Ako plánujete osloviť potenciálnych kupujúcich mimo vašej klientskej databázy?

Na záver možno povedať, že hoci každý seriózny maklér nejakú malú, živú databázu záujemcov má, ale to nie je to, čo potrebujete.

To, čo potrebujete je zabezpečiť, aby sa vaša nehnuteľnosť dostala k čo najširšiemu publiku, čím sa zvýšia vaše šance na úspešný a ziskový predaj.

#Byty

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.

Vložiť komentár