Nová Merina v Trenčíne – konečne rozumné využitie chátrajúceho areálu

Vladimir Gábor

Trenčín

Mesto Trenčín, ktoré sa nachádza v srdci Slovenska, má prejsť pozoruhodnou premenou vďaka plánovanej výstavbe nových obytných budov na území bývalej textilnej továrne Merina. Takýto masívny príspevok k rezidenčnému bývaniu v meste prinesie celý rad výhod, prispeje k rastu a vitalite tejto konkrétnej štvrte a zlepší celkový zážitok aj povesť z bývania v Trenčíne.

Chodil som dlhé roky okolo tohoto areálu s ikonickým vysokým starým nevyužívaným komínom a prázdnymi industriálnymi budovami okolo. Iste, niektoré časti sú už aktívne využívané inými firmami, ale veľká časť bola prázdna a len chátrala. Pritom poloha tohoto miesta v rámci Trenčína je jedna z tých lepších.

V tejto časti sa už nachádzajú významné prevádzky, ako napríklad nový Kaufland a OC MAX, pribudnúť má tiež už druhý McDonald’s, čo ešte viac zvyšuje príťažlivosť miesta. Lokalita ponúka dokonalú kombináciu mestského pohodlia a blízkosti prírody v podobe neďalekého lesoparku Brezina, kde majú obyvatelia možnosť uniknúť ruchu mesta.

Nová Merina, ako sa projekt nazýva, predstavuje ambiciózny počin spoločnosti Occam Real Estate Development a jej partnera, spoločnosti Across Private Investment, zameraný na revitalizáciu územia (brownfield) a vytvorenie prémiovej rezidenčnej komunity. S viac ako 600 bytmi a ďalšími priestormi pre maloobchodné, športové a kultúrne aktivity chce Nová Merina vdýchnuť nový život tejto kedysi priemyselnej časti Trenčína.

Jedným z najsľubnejších aspektov tohto projektu je záväzok k architektonickej dokonalosti. Projekt prilákal do architektonickej súťaže renomovaných architektov z Českej republiky aj zo Slovenska – vyhrali Marko&Placemakers v spolupráci so Sadovsky&Architects. Táto spolupráca zaručuje, že Nová Merina bude formovaná inovatívnymi a vizionárskymi návrhmi, ktoré nastavia vysoký štandard pre budúci rozvoj tejto oblasti.

S prácami sa má začať v roku 2025 a výstavba má prebiehať v troch fázach. Vzniknúť má 650 bytov, viac ako 1000 parkovacích miest a preinvestovaných má byť 75 miliónov eur.

Premena bývalej továrne Merina na prosperujúce rezidenčné centrum je pre Trenčín významným míľnikom. Znamená odklon od jeho priemyselnej minulosti a otvára cestu k živému a modernému mestskému bývaniu. Projekt vytvára nielen možnosti bývania, ale zahŕňa aj obchodné, športové a kultúrne priestory, čím zvyšuje celkovú príťažlivosť štvrte.

Prínosy tejto premeny presahujú hranice samotnej Novej Meriny. Výstavba bude mať pozitívny vlnový efekt na okolie, podnieti hospodársky rast a priláka nové podniky. Prílev obyvateľov vytvorí dopyt po rôznych službách, čo povedie k vzniku nových zariadení občianskej vybavenosti a pracovných príležitostí. Táto injekcia hospodárskej aktivity oživí miestnu ekonomiku a prispeje k celkovej prosperite Trenčína.

Okrem toho je projekt Nová Merina v súlade so širšou víziou rozvoja mesta a udržateľného života. Occam Real Estate Development opätovným využitím hnedého priemyselného areálu preukazuje svoj záväzok k zodpovednému využívaniu pôdy a ochrane životného prostredia. Integrácia zelených plôch a blízkosť lesoparku Brezina podporujú zdravý a vyvážený životný štýl a zabezpečia obyvateľom prístup k prírodnému prostrediu v mestskom prostredí.

Trenčín so svojou bohatou históriou a kultúrnym dedičstvom bol vždy atraktívnym miestom pre život. Projekt Nová Merina, ak úspešne podarí, pridá novú kapitolu do príbehu mesta a ponúkne obyvateľom moderné a kultivované prostredie na bývanie. Môžeme oprávnene predpokladať, že sa postupne sa stane vyhľadávanou adresou pre tých, ktorí hľadajú kvalitný životný štýl s pohodlným prístupom k občianskej vybavenosti a prírode.

Viac v článkoch: V Trenčíne postavia Novú Merinu. Za projektom sú rodení Trenčania, Trenčín mení svoju niekdajšiu priemyselnú tvár. Po Ozete sa bývanie uchýli aj do areálu Merina

Obrázok: Occam Real Estate

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.

Vložiť komentár