Kedy môžem predať byť?

Vladimir Gábor

Predaj


Warning: Undefined array key "titleWrapper" in /data/b/6/b6a447b6-e2ee-44bd-a7ef-9982d7b43689/vladimirgabor.sk/web/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/modules/schema/blocks/toc/class-block-toc.php on line 103

A nezaplatiť pri tom daň?

panelák

Vedeli že s predajom v nehnuteľnosti môžu byť spojené potenciálne daňové dôsledky?

V závislosti od toho, ako ste byt získali a ako dlho ho vlastníte sa odvíja nutnosť platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľností.

V tomto príspevku sa pozriem na najčastejšie prípady, ako to z hľadiska daní vyzerá a popíšem, kedy môžete svoj byt predať, bez toho aby ste daň museli platiť.

Ak sa nachádzate v jednej z týchto najbežnejších situácií, vďaka týmto informáciám sa budete môcť s istotou rozhodnúť, kedy bude pre vás najlepší čas na úspešný predaj vášho bytu bez nutnosti platiť daň.

Kedy môžem predať byt?

Krátka odpoveď znie – hocikedy.

Táto otázka však zaznieva z úst majiteľov bytov najčastejšie keď sa chcú vyhnúť povinnosti platiť daň z príjmu z predaja nehnuteľností.

Nie vždy je totiž predaj bytu výhodný a v niektorých prípadoch budete musieť zaplatiť daň.

V ktorých?

Kúpili ste byt, chcete ho predať, ale nechcete z toho platiť daň?

Ak ho predávate do 5 rokov od kúpy a za viac než ste ho kúpili vy – budete zo zisku platiť daň. Odpočítať si ešte môžete prípadné náklady, ktoré vám vznikli pri jeho rekonštrukcii. Ak ho predáte za rovnako, alebo menej, tak daň nebudete platiť.

Ak ho predávate po 5 rokoch od kúpy, nebudete platiť žiadnu daň, bez ohľadu na výšku predajnej ceny.

Kedy môžem predať zdedený byt?

Daň nebudete platiť ak ho váš poručiteľ – teda ten po kom dedíte – vlastnil viac než 5 rokov. To sa týka najbežnejšej situácie – ak ste ho zdedili napríklad od rodičov, alebo starých rodičov (ale aj iných priamych predkov, alebo potomkov – detí, vnukov…).

V takom prípade teda môžete byť predať hocikedy a nebudete platiť daň.

V iných prípadoch by ste však daň platiť museli:

  • ak pred vami byt vlastnili poručníci menej než 5 rokov
  • ak dedíte v nepriamom rade (napr. po sestre, bratovi, ujovi,…)

Byt môžete predať aj skôr, ale zaplatíte daň (ak predáte za viac než ste kúpili).

Tiež je dôležité vedieť, že aj keď vám zo zákona nevyplýva povinnosť platiť daň, neznamená to že nemusíte podať daňové priznanie (s nulovým vyčíslením dane).

Celá daňová problematika je komplikovanejšia a preto sa radšej poraďte s daňovým poradcom, alebo si naštudujte detaily na stránke finančnej správy prípadne v tejto právnej poradni.

#Trenčianska Teplá

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.

Vložiť komentár