Aký je rozdiel medzi podlažím a poschodím?

Vladimir Gábor

Predaj

Krátka odpoveď znie: Podlažie je akákoľvek podlahová úroveň s miestnosťami v dome. Poschodie je počet podlaží, na ktoré sa vystupuje po schodoch z podlažia, ktoré je na úrovni zeme.

Rozdiel medzi poschodím a podlažím spočíva v tom, ako sú tieto pojmy používané pri popise vertikálnej štruktúry budovy. Hoci sú často zamieňané a niekedy používané ako synonymá, majú v architektonickom a stavebnom kontexte rôzne významy.

Poschodie versus podlažie - aký je medzi nimi rozdiel?
Poschodový dom

Čo je podlažie?

Podlažie je úroveň budovy, ktorá zahŕňa všetky miestnosti a priestory na tej istej vertikálnej (výškovej) úrovni. Nad zemou, na úrovni zeme aj pod zemou.

Ak máme teda dom, ktorý má:

  1. pivnicu
  2. prízemie a
  3. prvé poschodie

jedná sa o tropodlažný dom. Alebo inak povedané – jednoposchodový dom s podzemným podlažím (inak nazývané aj suterén, či pivnica).

Vyjadrenie podlažnosti je teda univerzálnejšie – ale z praktického hľadiska nám skôr napovie o čo ide, keď sa povie “pivnica”, než “prvé podzemné podlažie”.

Čo je poschodie?

Poschodie sa používa na označenie úrovní budovy nad prízemím (nad podlažím, ktoré je na úrovni zemského povrchu).

Číslovanie poschodí začína od prvého poschodia (nad prízemím) a pokračuje smerom nahor. Poschodie sa teda vždy vzťahuje na úrovne budovy nad prízemím.

V niektorých regiónoch môže byť číslovanie poschodí alebo podlaží odlišné, takže je dôležité zohľadniť miestne zvyklosti a terminológiu pri používaní týchto pojmov.

Napríklad v USA sa prízemie často označuje ako „first floor“ (prvé podlažie), zatiaľ čo v Európe sa prízemie zvyčajne označuje ako „ground floor“ (prízemie) a prvé poschodie je označované ako „first floor“ (prvé poschodie).

Prvé poschodie je však druhé podlažie:

Tabuľka s porovnaním umiestnenia poschodí a podlaží.
Tabuľka rozdielov medzi poschodiami a podlažiami

Môžu byť aj podzemné poschodia?

V hovorovej reči môžu ľudia hovoriť o „podzemnom poschodí“ aj keď je to menej presné označenie. Pre presnosť a jasnosť je lepšie používať termín „podzemné podlažie“ alebo „suterén“.

Je podkrovie najvyššie poschodie?

Počíta sa podkrovie za poschodie, resp. podlažie?

Áno, ak je aspoň nejakým zmysluplným spôsobom využiteľné. Ak je podkrovie nevyužité alebo používané iba ako skladovací priestor s obmedzeným prístupom, obvykle sa za poschodie, alebo podlažie nepovažuje a nezapočítava.

V bežnej reči sa podkrovie vtedy označuje ako povala.

Z hľadiska zákonom používaných pojmov je to podrobne spracované v článku Podkrovie (Povala).

Označovanie teda nie je jednotné a treba ho brať len informatívne.

Nič nenahradí osobná obhliadka a preskúmanie na vlastné oči, čo si majiteľ nehnuteľnosti predstavuje pod pojmom podkrovie, podlažie, poschodie, alebo suterén. A či sa nachádza nad, či pod celým pôdorysom, alebo len jeho časťou.

#Trenčín

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.