V roku 1789 Thomas Malthus pesimisticky „presne“ vypočítal, že ľudstvo prestane napredovať raz a navždy v 19. storočí, pretože vraj exponenciálne rastúca populácia v tom čase dosiahne schopnosti planéty produkovať potraviny.
Je 21. storočie, populácia rastie, ľudstvo napreduje ďalej.

Pár pri západe slnka
Naplánuješ si koniec sveta a ľudstvo namiesto toho vymyslí umelé hnojivá a geneticky modifikované potraviny.
Optimizmus nie je len naivná viera, že všetko dopadne dobre. Je to skôr pochopenie jednoduchej pravdy, ktorú Malthus ignoroval: ešte nevieme, čo všetko ešte nevieme.
Potrebujete oceniť nehnuteľnosť bezplatne?
Kontaktujte ma a pomôžem Vám.
0903 618 307 info@vladimirgabor.skAlebo iný príbeh: Väzeň bol odsúdený na smrť tyranským kráľom, ale získal odklad popravy tým, že sľúbil, že do roka naučí kráľovho obľúbeného koňa rozprávať. Spoluväzeň sa ho pýta: „Čo ťa posadlo, že si uzavrel takú absurdnú dohodu?“
„Za rok sa môže stať veľa vecí. Kôň môže zomrieť, kráľ môže zomrieť, ja môžem zomrieť, alebo môžem naučiť koňa rozprávať. Alebo urobiť niečo, že to tak bude aspoň vyzerať. Alebo objavím niečo, čo by kráľa urobilo ešte šťastnejším než rozprávajúci kôň.“
Ľudia, ktorí tvrdia, že niečo „nikdy nebude možné“, často zabúdajú, že nemáme ani potuchy, čo všetko ešte objavíme.
A v tom je krása optimizmu. Nie v presvedčení, že všetko bude ružové a bezproblémové, ale vo viere, že problémy, ktoré prídu, dokážeme vyriešiť. Že hranice možného nie sú pevne dané, ale neustále sa posúvajú s každým novým objavom.