Predaj nehnuteľnosti – dobre mienené rady rodiny, susedov a priateľov

Vladimir Gábor

Predaj

“Za takú cenu? To predávate strašne lacno!”

Alebo naopak – “Za také peniaze to nikdy nepredáte!”

Nezúčastneným a náhodným pozorovateľom, ktorí si všimnú že predávate nehnuteľnosť sa radí najľahšie. Väčšinou však komunikujú skôr svoje dojmy než kvalifikované odhady postavené na reálnych dátach.

Ocenenie nehnuteľnosti nie je raketová veda. Chce to však určitú zručnosť a skúsenosti.

Maklér ju získava časom – schopnosť spraviť si prieskum, porovnať kľúčové parametre a vlastnosti nehnuteľností, zohľadniť čerstvé informácie z predaja od maklérov a aktuálnu situáciu na trhu.

Vtedy je možné nastaviť správnu predajnú cenu.

Ale čo je to správna predajná cena?

V skutočnosti nikto presne nevie, za akú cenu je možné nehnuteľnosť predať. Aj skúsený maklér vie odhadnúť len určité rozpätie, ktoré však môže pokojne predstavovať aj 5% rozdiel v predajnej cene. A to môže byť vo výsledku naozaj veľa, napríklad 5% z 300 tis. je 15.000,- €.

To čo však skutočne dôležité je, aby predajná cena s ktorou sa pri predaji nehnuteľnosti vstupuje na trh bola realistická.

Zvlášť to platí v dnešnej situácii stagnácie, až klesania cien nehnuteľností.

Keď všetko rastie veci sú jasné – nadstrelíte cenu, chvíľu počkáte a trh si ju po pár mesiacoch dobehne (ak vám nevadí čakať).

Ak ale ceny klesajú, potom vysoko nastavená cena je vyslovene proti záujmom predávajúceho.

Nepočúvajte dobre mienené rady susedov a známych, ak len nemajú čerstvú osobnú skúsenosť z konkrétnej predajnej transakcie porovnateľnej nehnuteľnosti. Radšej konzultujte so skúseným maklérom.

Alebo ak sa im zdá , že predávate príliš lacno, nech sami zložia rezervačnú zálohu a nehnuteľnosť výhodne kúpia. Cena nehnuteľnosti nie je dogma ani želanie, to čo naozaj o cene rozhoduje je reakcia trhu na ponuku.

Nebudú obhliadky, nebude biznis.

#Ceny nehnuteľností

Photo of author

Vladimir Gábor

Realitný maklér a špecialista na nehnuteľnosti s mnohoročnými skúsenosťami. Učil sa realitnému umeniu u známeho arbitra Martina Čapa. Pôsobí prevažne v oblasti Trenčianskeho kraja, ale aj v širokom okolí.

Vložiť komentár